Vakcinacija nuo difterijos-stabligės

Atgal

Vakcinacija nuo difterijos-stabligės

„Achemos poliklinikoje“, kaip ir visoje Lietuvoje, vykdoma planinė suaugusiųjų, vyresnių nei 26 m. amžiaus asmenų, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis. Prioritetas teikiamas 30–50 metų amžiaus asmenims, atsižvelgiant į tai, jog sergamumas šioje amžiaus grupėje difterijos epideminio pakilimo laikotarpiu buvo didžiausias. Iš pirmo žvilgsnio difterija neatrodo pavojinga liga, nes penkerius metus (nuo 2003 iki 2007 m.) Lietuvoje nebuvo diagnozuota ir atrodė išnaikinta. Tačiau 2008 m. Kaune nustatytas mirties nuo difterijos atvejis bei dar vienas nesusijęs difterijos ligos atvejis. Tai įrodo, kad šios ligos sukėlėjas niekur nedingo ir yra pavojingas nusilpusio imuniteto žmonėms.

Difterija – tai viena iš sunkiausių infekcinių užkrečiamųjų ligų, pasižyminti dideliu mirtingumu. Ligos sukėlėjas – atsparios aplinkai, stiprų toksiną gaminančios difterijos lazdelės. Ligos eiga būna sunki ir neretai pasibaigianti mirtimi dėl toksino sukeltų komplikacijų.

Vakcina apsaugos ir dar nuo vienos infekcinės ligos - stabligės. Stabligė – tai sunki, dažnai mirtina infekcinė liga. Lietuvoje kasmet registruojami vidutiniškai trys šios ligos atvejai, iš jų vienas ar du baigiasi mirtimi. Stablige susergama, kai šios ligos sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą.

Pavojingos bet kokios žaizdos ir stipresni nudegimai, tačiau didžiausią grėsmę kelia dirvožemiu užterštos gilios durtinės žaizdos. Į jas patekusios stabligės bakterijos pradeda gaminti stiprų nuodą (toksiną), kuris sukelia raumenų susitraukimus ir traukulius.

Stablige nuo sergančiojo užsikrėsti neįmanoma. Ligos taip pat nesukelia per burną į žmogaus organizmą patekusios stabligės bakterijos.

Difterija ir stabligė  priklauso ligoms, valdomoms skiepais. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, difterijos komponentų turinčia vakcina skiepijami 2, 4, 6, ir 18 mėnesių bei 6–7 ir 15–16 metų vaikai. Dėl skiepų pavyksta išvengti skaudžių difterijos smūgių, tačiau vakcinacija pagal nurodytą schemą yra veiksminga ne ilgiau kaip 10 metų, todėl suaugę asmenys yra pažeidžiamiausi. Skiepytis rekomenduojama tiems asmenims, kurie per pastaruosius 10 metų neturėjo traumų ( nes tada buvo paskiepyti) ir tiems, kurie yra neskiepyti difterijos-stabligės vakcina.

Antikūnai organizme išlieka ne ilgiau kaip 10 metų, todėl sulaukus 26-erių skiepus reikėtų atnaujinti kas dešimtmetį.

Norėtume atkreipti dėmesį, kad tai nėra momentinė skiepijimo nuo difterijos ir stabligės kampanija, pasiskiepyti bus galima nuolat .

Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.