COVID'19

COVID'19

ACHEMOS POLIKLINIKOS INFORMACIJA

 Atkreipiame AB "Achema" ir kitų koncerno grupės įmonių darbuotojų dėmesį, kad Achemos poliklinika yra gavusi Astra – Zeneca vakcinos „Vaxzevria“ darbuotojų skiepams. Šiuo metu turime tik 100 dozių.
Skiepui registruotis galima telefonais - 56914, 56375, 56701
Nežaiskime su likimu ruletės – pasiskiepykime, būsime saugesni patys ir apsaugosime kitus.

Pradėjus Lietuvos žmonių vakcinaciją nuo COVID-19 ligos, ne vienam kyla klausimas, kada galima tikėtis būti paskiepytam nuo šios infekcijos. Gyventojai skiepijami nuo COVID-19 vadovaujantis prioritetų tvarka, nustatyta sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-3006 „Dėl skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina prioritetinių gyventojų grupių nustatymo“ (V-3006 Dėl skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakc... (lrs.lt)) ir vakcinacijos planu (Vakcinavimas | Korona STOP (lrv.lt))

 

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kodėl rekomenduojame pasiskiepyti COVID-19 vakcina?
Vakcina reikėtų pasiskiepyti norint/siekiant nesusirgti arba išvengti sunkios infekcinės ligos formos ir jos komplikacijų.

Ar skiepai gali sukelti COVID-19 ligą?
COVID-19 vakcinos, kuriomis žmonės skiepijami Lietuvoje, ligos sukelti negali. Šios vakcinos skirtos imuninės sistemos paruošimui arba specifinių medžiagų ir ląstelių, kitaip tariant, specifinio imuninio atsako į koronavirusą sudarymui, kad imuninė sistema būtų pasiruošusi sunaikinti ligos sukėlėją.

Kokios vakcinos yra rinkoje?
Lietuvos rinkoje yra kelių rūšių vakcinos.

 1.      mRNR vakcinos - Pfizer-BioNTech „Comirnaty“ ir Moderna TX „Moderna“.
mRNR vakcinose yra genetinės viruso informacijos, kurią gavusios žmogaus ląstelės geba pagaminti tik virusui SARS-CoV-2 būdingą jo paviršiaus spyglio baltymą. Jį pagaminus, vakcinos medžiaga žmogaus organizme yra sunaikinama, o imuninė sistema, atpažinusi svetimą baltymą pradeda gaminti antikūnus ir aktyvuoja T ląsteles. Po vakcinacijos, į žmogaus organizmą patekus SARS-CoV-2 virusui imuninė sistema atpažįsta jo paviršiaus baltymą, aktyvuojamas imuninis atsakas ir virusas yra sunaikinamas.

(Nors mRNR vakcinos yra naujos, tačiau jų veikimo principas mokslininkams žinomas jau dešimtmečius. Anksčiau su jomis buvo dirbama ieškant efektyvios apsaugos prieš gripo, Zika, pasiutligės, CMV virusus).

2.      Vektorių vakcinos.
Šios vakcinos pagamintos naudojant susilpnintą nekenksmingą virusą, kitokį, negu SARS-CoV-2 virusas, pavyzdžiui, adenovirusą. Į šio COVID-19 ligos nesukeliančio viruso sudėtį yra įterpta genetinė SARS-CoV-2 viruso informacija. Kai šis virusas-pernešėjas (vektorius) su vakcina suleidžiamas į žmogaus organizmą, gaunama informacija, kaip pagaminti SARS-CoV-2 viruso paviršiaus baltymą. Jį atpažįsta imuninė sistema, atitinkamai reaguoja, aktyvuodama antikūnų gamybą, T ir B limfocitus, kuriuose informacija yra išsaugoma.

(Po vakcinacijos užsikrėtus SARS-CoV-2 virusu, imuninė sistema aktyvuojasi, virusas sunaikinamas ir taip išvengiama susirgimo COVID-19 liga. Vektorių vakcinoms priskiriama „AstraZeneca“ vakcina, kuri sėkmingai praėjo visus vakcinos kūrimo etapus ir jos vertinimą dėl registracijos ir galimybės naudoti COVID-19 skiepams šiuo metu atlieka EVA.)

 3.      Baltymų subvieneto vakcinos.
Šių vakcinų sudėtyje yra nekenksmingo SARS-CoV-2 viruso baltymo. Po vakcinacijos, žmogaus organizmo imuninė sistema atpažįsta svetimą, organizmui nepriklausantį baltymą ir aktyvuoja imunines T ląsteles ir antikūnus, gynybinė informacija yra išsaugoma atminties ląstelėse. Vėliau užsikrėtus atminties ląstelės atpažįsta virusą, aktyvuojama imuninė sistema, kuri virusą sunaikina ir apsaugo nuo COVID-19 ligos.

Kaip skiepijama mRNR COVID-19 vakcina?
Šiuo metu registruotos mRNR vakcinos yra skiepijamos į žasto raumenis suleidžiant 0,3 ml (Pfizer-BioNTech „Comirnaty“) ar 0,5 ml („Moderna“) skiepų.

Skiepijama dviem vakcinos dozėmis su 21 ar 28 dienų pertrauka, priklausomai nuo skiepijamos vakcinos. Abi dozės turi būti skiepijamos ta pačia vakcina.

Vektoriaus vakcinos (Astra-Zeneca) skiepų dozės 2,  intervalas – 12 sav.

Kada susidaro imunitetas prieš SARS-CoV-2 pasiskiepijus mRNR vakcina ir kiek jis trunka?
Imunitetas prieš SARS-CoV-2 virusą pasiskiepijus mRNR vakcina susidaro po antros dozės praėjus bent 14 dienų, tačiau kiek jis trunka dar nėra žinoma. Klinikiniuose tyrimuose paskiepyti asmenys bus stebimi dar du metus,  kad būtų sukaupta daugiau mokslo žinių apie imuninio atsako trukmę.

Kas gali skiepytis COVID-19 vakcinomis?
Pfizer-BioNTech „Comirnaty“ vakcina gali būti skiepijami 16 metų ir vyresni asmenys. „Moderna“ ir „Astra-Zeneca vakcina gali būti skiepijami 18 metų ir vyresni asmenys.

Kas negali skiepytis COVID-19 vakcinomis?
Šiomis vakcinomis negali skiepytis asmenys, kuriems kada nors yra buvę alerginių ar anafilaksinių- alerginių reakcijų vakcinos sudedamosioms dalims.

Prasidėjus vakcinacijos procesui nuo COVID-19 Lietuvoje, viena iš labiausiai aptarinėjamų temų viešojoje erdvėje yra vakcinų šalutinis poveikis. Deja, tai, kas aptarinėjama, neretai apipinama gandais bei prieštaringais vertinimais, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina pasitikėti tik oficialiais mokslu pagrįstais šaltiniais ir medikais, o apie pastebėtus šalutinius vakcinų poveikius informuoti ne tik socialinių tinklų bendruomenę, bet ir šeimos gydytoją ar Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT).